понеделник, 5 май 2014 г.

Красотата на Великден в моя дом и по света

Някога питали ли сте се как се празнува Великден в различните краища на света? Представям ви най-интересното от чуждестранните традиции, а след това ви предлагам да се насладите на яйцата, които аз създадох :)

Индия

В Индия 2,5% от хората изповядват християнската религия. Празникът се посреща с много радост и въодушевление. Характерното е, че се разменят цветни фенери. Карнавали, изпълнени с много цветове, също са част от празненствата по случай празника. Поради начина на живот и разнообразията на вкусовете, които могат да бъдат опитани, блюдата се различават в зависимост от регионите в Индия.
Канада

Украсата на яйцата в Канада обикновено се прави от децата в училище или вкъщи. Зимният карнавал, който се провежда в Канада е преди Великия пост. В зависимост от обилността на валежите и ниските температури се организират различни забавления като каране на кънки, ски, спускане с шейни. Това се случва обикновено в последните дни на януари или в началото на февруари. В Канада също се прави традиционният великденски обяд. Сервират се ястия с картофи, печен боб, ябълков сладкиш. В театрите се организират великденски пиеси с много песни. Символ освен зайчето са великденските лилии.
Норвегия

Великден в Норвегия се нарича Peske. Въпреки че празнуването му не е много различно от празнуванията в другите части на света, празникът се характеризира с по-цветни дни и по-дълги почивки. В Норвегия Великден е по-дълъг в сравнение с много други европейски страни. Великденските празници започват в сряда следобед, дори преди Велики четвъртък, защото приключват във вторник сутринта след Великден. Това е идеален момент за дълги ски почивки в планината.
Франция
 
Във Франция е прието да се излиза на пикник. Главното блюдо на трапезата е омлетът.Символи на празника във Франция са камбанките и рибата. Вярва се, че на Разпети петък камбаните разнасят скръбта на онези, които скърбят за разпъването на Христос в този ден. Заекът присъства като символ в тези райони, които са на границата с Германия. Празничният обяд включва задушено агнешко със зеленчуци. Сутрин щом се събудят децата започват да търсят яйца вкъщи, след което търсенето, изпълнено с много смях продължава и в градините.
Унгария

На Велика събота унгарците посещават вечерната литургия, носейки със себе си кошници с храна и червени яйца. Щом храната бъде благословена и след приключване на литургията, тя може да бъде консумирана. По стара традиция младите момчета пръскат девойките с одеколон, парфюм или вода. Преди години са го правели само с вода. Младежите закачат девойките, за да получат от тях червено яйце и целувка. Тази традиция с пръскането се прави и в Румъния.
Англия 

Честването на празника в Англия започва от Цветница. В много части на страната професионални трупи танцьори изпълняват танц наречен Morris Dance. Вярва се, че този танц прогонва злите духове. Танцьорите са облечени в красиви бели гащета, червени пояси, черни панталони и сламени шапки, с много цветя и конфети. Кифличките и сладкишът с марципан са задължителни.
Швеция

В Швеция Великден не е толкова голям празник, колкото Коледа, но в училищата тържествата започват седмица преди настъпването му. Децата и учителите им си припомнят историята на възкръсването на Христос. Хората украсяват жилищата си в жълто, зелено и бяло. Поставят в домовете си и фигурки на пиленца с цветни пера. Шведите ядат на Великден почти същата храна, каквато и на Коледа. Но повече внимание отделят на сладките неща. Правят от картон пасхални яйца, а във всяко от тях слагат голям бонбон.
Германия

Великден в Германия се предшества от Страстния петък. Много немци в този ден ядат риба. В съботната вечер се пали голям пасхален огън. Около него се събират много хора - той е символ на края на зимата и изгаря всички зли помисли. На следващата сутрин цялото семейство се събира на закуска. Родителите скриват панер със сладкиши. След закуска те казват на децата: Великденският заек е донесъл за вас кошница и вие трябва да я намерите. Хлапетата ровят из цялата къща и това е най-веселият момент в празничния ден. В следобедните часове на семейството гостуват приятели и роднини.
Русия

Великден в Русия е най-големият празник през годината. Наричат го Воскресение. В Царска Русия той бил посрещан с особена тържественост - пищно украсени църкви и къщи, илюминации, величествени служби. Главно място на великденската маса сега заемат козунакът и боядисаните яйца, поставени върху зелена покривка. В събота те се носят за освещаване в църквата. В първия ден на празника руснаците се поздравяват с "Христос Воскресе!", "Воистину Воскресе!", но за разлика от нас се целуват трикратно по бузите и си подаряват боядисаните яйца. Вторият ден е посветен на благотворителността. Прието е да се посещават болници и да се дава богата милостиня. Някога руснаците са събирали пари и са откупвали бедняците, затворени заради дългове. Посещават се и гробищата. Цялата седмица е посветена на празненства. На мъжете им е позволено, когато искат, да бият камбаните на църквите. Затова и седмицата се оглася от непрестанен звън, който поддържа празничното настроение. Руснаците имат и специална пасхална игра, при която боядисаните яйца се пускат в специални улеи и се блъскат. Целта е да се счупят състезателите на противниците. Победителят обира тези на победените. В Русия има два вида великденски яйца - боядисани и изписани. Първите са в един цвят - обикновено червен, а вторите са богато украсени и изрисувани.
Гърция

В Гърция на празника се придава особено значение. Въпреки че елините са православни, те го отбелязват заедно с католиците. Приготовленията започват още в началото на Страстната седмица. Домакините почистват домовете си и ги украсяват. Пекат се традиционни бисквити, в четвъртък се боядисват яйцата. В съботата от Страстната седмица гърците носят храната, приготвена за Великден, в църквата, където свещеник я благославя. Един от традиционните специалитети за празника се нарича "магерица". Това е супа, направена от вътрешностите на агнето и сервирана с много подправки. Всяка вечер от Страстната седмица гърците ходят на църква, съпричастни към страданията на Христос. В полунощ на събота срещу неделя камбаните на храмовете бият, с което известяват възкръсването на Христос. След като се приберат от нощната литургия, хората започват да празнуват. В неделя се пече агнето, което бележи края на 40-дневните пости. Освен това на масата се слага великденският хляб и се пие червено вино или прочутата напитка рецина. За десерт се яде баклава.
    
А ето и моите красоти:







 

Източници: 
- https://bg-bg.facebook.com/notes/%D0%B0%D0%B7-%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%BC-%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D0%B8/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%BE-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0/203645289669516 
- http://www.az-jenata.bg/a/12-semeystvo/18620-velikden-po-sveta/

Няма коментари:

Публикуване на коментар